DECENIJA KLUBA GENERALA I ADMIRALA SRBIJE
Povodom deset godina postojanja i rada Kluba generala i admirala Srbije, u Domu Vojske Srbije 25. juna održana je svečana sednica kojoj su, pored mnogobrojnih gostiju i članova Kluba, prisustvovali ministar odbrane Bratislav Gašić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković sa saradnicima i akademik Dragoljub Živojinović. Nikada se generali i admirali nisu okupili u tolikom broju kao ovoga puta.
-Jubileji su idealna prilika da se u miru i bez euforije analizira duži period delovanja i rezultati postojanja neke organizacije, a zarad budućnosti. Naš Klub generala i admirala Srbije ,,rođen“ je pre deset godina, 30. juna 2005. godine. Klub je formiran sa namerom, ciljano, a ne spontano. Nastao je sinergijskom metodom aktivnog i penzionisanog generalskog i admiralskog kora Vojske Jugoslavije u trenucima osnivanja. Zamišljen je kao nestranačka, nepolitička, profesionalna i strukovna organizacija, sa ciljem iskorišćenja ogromnog umnog i visokoobrazovnog ekspertskog potencijala generalsko-admiralskog kadra, godinama profilisanog od najnižih do najviših položaja u sistemu odbrane i korišćenje njihovih potencijala u osmišljavanju i razvoju sistema odbrane, saobrazno novonastalim uslovima u državi, Saveznoj Republici Jugoslaviji, prilagođenoj geopolitičkoj i ekonomskoj filozofiji novog svetskog poretka.
Od formiranja 30. juna 2005. godine do danas, Klub je prošao kroz tri faze u svome radu. Samo doslednim pridržavanjem usvojenih programskih opredeljenja i uz ogromne napore izabranih organa i jedisntva članstva Kluba, iz godine u godinu smo bili sve jači i čvršći da istrajemo u svome naumu, rekao je na početku izlaganja predsednik Skupštine Kluba generala i admirala Srbije general-pukovnik u penziji Vidoje Pantelić.
Posle početnog nesnalaženja, pa i otpora društva i vlasti osnivanju organizacije penzionisanih najviših starešina JNA i Vojske, Klub generala i admirala Srbije se konsoliduje, u saradnji sa sličnim domaćim i inostranim udruženjima organizuje nekoliko zapaženih konferencija, seminara i okruglih stolova u oblasti istorije, bezbednosti i odbrane i postaje aktivni član SUBNOR-a Srbije i Udruženja vojnih penzionera.
Prema Pantelićevim rečima, najznačajnija faza je u toku. U njoj se obnavlja saradnja sa Ministarstvom odbrane i Upravom za tradiciju, standard i veterane. Klub generala i admirala postaje i aktivni član Međunarodnog konsultativnog komiteta organizacija oficira u rezervi i penziji, čime dobija i međunarodnu afirmaciju.
-Vreme će teći, zbivanja u svetu i našoj zemlji će se smenjivati velikom brzinom. Konfrotacije i mišljenja najčešće će zavisiti od odnosa na međunarodnoj sceni. Veliki akteri će uvek na prvo mesto stavljati svoje interese. U međunarodnim odnosima, umesto mekog pristupa u ostvarenju ciljeva, sve više će se primenjivati svi oblici i mogućnosti primene sile i prinude u ostvarenju ciljeva, takozvanim transformacionim ili hibridnim metodama. Male zemlje, poput naše, često će biti meta potkusurivanja među velikima. Učeni svojom istorijom i poštujući ogromne žrtve i žrtvovanja naših predaka,uvažavajući pravo drugih na njihovu tradiciju, mi u Klubu moramo ostati verni principima neutralnosti i samostalnosti, ne skrnavljeći ideale čojstva i junaštva kojim smo vekovima zadajani. Naš zadatak je da ne podlegnemo dnevno političkim i drugim pritiscimakojima smo svakodnevno izloženi, istakao je Pantelić.
Čestitajući članovima Kluba godišnjicu uspešnog rada, general Diković je istakao da ta organizacija predstavlja ozbiljan resurs, ne samo za Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije, već i za državu u celini.
– Vojska Srbije je, i po najnovijim istraživanjima, prva po poverenju u javnosti. Za nas vojnike to je i čast i odgovornost da u svom radu budemo dostojni ukazanog poverenja. Ta mera poverenja nije proizvod rada samo današnje generacije najviših starešina Vojske Srbije. Tome ste značajan doprinos dali i vi koji ste nekada radili u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, rekao je načelnik Generalštaba i dodao da saveti i iskustvo članova Kluba generala i admirala predstavlja značajan doprinos.
Prvi general Vojske Srbije je podvukao:
– Kad god razgovaram sa mladim ljudima u Vojsci, uvek ističem to da nismo mi koji danas radimo u Vojsci Srbije jedini zaslužni za visoko poverenje koje građani Republike Srbije ukazuju Vojsci. To je rezultat napoirnog i požrtvovanog rada brojnih generacija koje su svojoj otadžbini služile pre nas.
Akademik Dragoljub Živojinović je u ime Srpske akademije nauka i umetnosti, čestitajući generalima i admiralima deset godina zapaženog
rada, govorio o dosadašnjoj saradnji sa Klubom generala i admirala Srbije, naglašavajući potrebu i mogućnosti da se ona u narednom periodu unapredi.
Sećanje na dane kada je stvaran Klub, evocirao je general-potpukovnik u penziji Momčilo Momčilović, u to vreme predsednik Inicijativnog odbora za formiranje te, kako se pokazalo, značajne društvene institucije:
– Kao što vam je poznato inicijativa i potreba za formiranje jedne asocijacije generala i admirala trajala je dosta dugo, unazad dvadeset godina. I pored nekoliko pokušaja za formiranje strukovne-staleške asocijacije generala i admirala, uvek je bilo stavova i mišljenja, kako vojnih, tako i političkih struktura, koje su onemogućavale konstituisanje takve asocijacije. Grupa generala i admirala je početkom 2005. ponovo, uz maksimalne napore, pokušala da obnovi inicijativu i konačno formira vanstranačko, strukovno, staleško udruženje građana pod nazivom Klub generala i admirala.
Na svečanosti je predstavljena i najnovija knjiga u izdanju Kluba, čiji je naslov ,,Klub generala i admirala Srbije“. Napisao ju je Boško Antić, kontraadmiral u penziji.
-Ideja o izradi ovog dela začela se pre dve godine, a realizacija je bila otežana usled nedostatka dokumentacije koja je nestala u vreme kad je Klub bio primoran da napusti Dom Vojske Srbije. Izlaz je nađen u korišćenju raspoložive dokumentacije, podataka objavljenih na sajtu Kluba i sačuvanih dokumennata kod general-potpukovnika Momčila Momčilovića, general-majora Dušana Vojvodića, general-pukovnika dr Vidoja Pantelića… I tako kockicu po kockicu sklopljen je mozaik koji Vam je danas uručen.
U ovom delu, na 192 strane, smešten je desetogodišnji rad našeg udruženja, koje je prošlo kroz tri faze svog funkcionisanja. Da se čitaocu predoče uslovi u kojima je Klub funkcionisao i ciljevi koje je ostvario u te tri faze potrudili su se general-pukovnik dr Vidoje Pantelić – uvodnom rečju kao aktuelni predsednik Skupštine Kluba, general-potpukovnik Momčilo Momčilović kao predsednik Inicijativnog odbora za osnivanje Kluba, general-pukovnik Spasoje Smiljanić – prvi predsednik Skupštine Kluba i general-potpukovnik Stamenko Nikolić – član Inicijativnog odbora za osnivanje Kluba svojim uvodnim tekstovima, koji se međusobno dopunjuju i svaki od njih daje čitaocu sliku Kluba, rekao je Boško Antić.
Na svečanosti je pročitana čestitka koju je uputio predsednik Udruženja vojnih penzionera Srbije general-potpukovnik Ljubomir Draganjac. On generalima, između ostalog, poručuje:
,,Na mapi nevladinih, nestranačkih i neprofitnih organizacija, Klub generala i admirala Srbije svakako zaslužuje počasno mesto, pre svega po izraženom patriotizmu, negovanju svetlih tradicija našeg naroda i vojske i svestranomdoprinosu oficirskoj profesiji. Organizacijom naučnih skupova i okruglih stolova o minulim oslobodilačkim, odbrambenim i pravednim ratovima, Klub je dao značajan doprinos istoriji, ali i ratnoj veštini. Starešinski kadar najbolje zna šta sve nose ratovi i koliko je važno očuvati mir, pri čemu je prva vodilja otadžbina, a najviši cilj sloboda.
Klub generala i admirala Srbije, kao kolektivni član Udruženja vojnih penzionera Srbije, dao je naročiti značaj u ispunjavanju programskih zadataka i ciljeva naše organizacije. Posebno cenimo činjenicu da je Klub generala sve vreme zastupao stav i delovao u skladu sa načelom jedinstvenog delovanja i nastupa vojnopenzionerske populacije u rešavanju svih problema koji tište penzioniane starešine i njihove članove porodica“.
Povodom deset godina rada, Klub generala i admirala ustanovio je Medalju srpskih generala i admirala „Srpski car Dušan Silni“ koja se dodeljuje za izvanredne rezultate u radu i afirmaciji Kluba u zemlji i inostranstvu. Odluku o dodeli tog priznanja pročitao je, vojnički odsečno i jasno general-major u rezervi Dušan Vojvodić.
To prestižno priznanje pripalo je generalima i admiralima Momčilu Momčiloviću, Spasoju Smiljaniću, Ljubiši Stojimiroviću, posthumno, Vidoju Panteliću, Jovanu Milanoviću, Stamenku Nikoliću, Zlatoju Terziću, Radovanu Tomanoviću, admiralu Bošku Antiću, Dušanu Vojvodiću
Vladimiru Pejaku, Petru Trkulji, Branku Fezeru i Radoslavu Škoriću.
Medalju je dizajnirao Dušan Vojvodić, negdašnji vojnik u Novinsko-izdavačkom centru ,,Vojska,“ inače unuk generala Dušana Vojvodića.
Istim povodom Klub je Ministarstvu odbrane i Generalštabu Vojske Srbije i drugim državnim i vojnim organizacijama, udruženjima građana i pojedincima dodelio Zahvalnice za istrajan doprinos u afirmaciji Kluba generala i admirala u proteklom periodu.
Spomen medalje srpskih ratnika 1914-1918 za izvanredan doprinos uspehu Međunarodne naučne konferencije o Prvom svetskom ratu u organizaciji Kluba generala i admirala Srbije i Međunarodnog konsultativnog komiteta organizacija rezervnih oficira, Održanoj u Beogradu aprila 2014.godine u Begradu uručena je akademiku Dragoljubu Živojinoviću,članu Organizacionog odbora Međunarodne konferencije, inače predsedniku Odbora Srpske akademije nauka i umetnosti za obeležavanje 100-godišnjice Velikog rata i brigadnom generalu Siniši Radoviću, načelniku Kabineta ministra odbrane.
Svečanost je završena uz skroman koktel. Bila je to još jedna prilika za druženje, prebiranje po uspomenama na ljude, minula vremena i događaje.
pukovnik Zvonko Pešić
OBRAĆANJE GENERALA DIKOVIĆA
Gospodine ministre, uvaženi članovi Kluba generala i admirala, dragi prijatelji. Dozvolite mi da u ime pripadnika našeg ministarstva i vojske, svim članovima Kluba generala i admirala čestitam jubilej, deset godina od formiranja Kluba. Imati Klub u kome su okupljeni takvi ljudi, ozbiljan je resurs ne samo za Ministarstvo odbrane i za Vojsku Srbije, nego i za državu u celini. Vi ste za prethodnih deset godina uspeli da izgradite časno ime Kluba i da postanete ozbiljno i relevantno udruženje koje ponosno neguje vojničke i slobodarske tradicije naše zemlje i koje ima potencijal da ukoliko i kada to zatreba da svoj doprinos odbrambenoj sposobnosti Srbije.
Po najnovijim istraživanjima, naša vojska prva je po poverenju građana danas. Za nas vojnike, to je čast i priznanje i podstrek za dalji rad, ali i dodatna odgovornost da u tom radu budemo dostojni ukazanog poverenja slavnih predaka i prethodnika i časnog vojničkog poziva. Kada god razgovaramo u ministarstvu i vojsci sa ljudima, uvek ističemo da ovakvo poverenje u vojsku nije proizvod samo našeg rada danas i ljudi koji su danas u našem ministarstvu i vojsci. To je dugogodišnji i višedecenijski rad svih onih koji su bili pre nas su u ovim institucijama i organizacijama i koji su i te kako dali veliki doprinos, stvorili odličnu osnovu i nama omogućili da dalje izgrađujemo svoje sposobnosti u skladu sa izazovima bezbednosti i u skladu sa mogućnostima. Zbog toga, vama svima i posebno članovima Kluba generala i admirala veliko poštovanje svih pripadnika ministarstva i naše vojske zbog vašeg dela koje ste i tragova koje ste i te kako ostavili u sistemu odbrane. Kada govorimo o bezbednosnim izazovima i izdancima oni su i danas prisutni posle svih ovih burnih višedecenijskih događaja, na ovim prostorima. Nevojne pretnje, vojne pretnje, zveckanje oružjem, prikrivene opasnosti i te kako usložnjavaju bezbednosnu situaciju i zahtevaju da danas budemo dovoljno mudri i sposobni da branimo interese Republike Srbije, a ministarstvo i Vojska Srbije jeste garant bezbednosti svih građana Republike Srbije i naše države u celini.
Siguran sam da postoji i prostor i zajednički interes da se saradnja Ministarstva i Vojske sa Klubom generala i admirala intenzivira i proširi. Unapred zahvaljujem, svim članovima Kluba, koji su i danas iako u penziji, uvek spremni da pomognu svojoj vojsci i mlađim kolegama. Vaši saveti, vaše iskustvo, i posebno ono što zapišete i objavite, za nas koji nastavljamo putem koji ste i vi gradili i određivali mu pravac, predstavljaju dragocen izvor činjenica i mudrosti.
Još jednom, srećan jubilej.
KAKO SMO FORMIRALI KLUB
general potpuikovnik Momčilović Momčilo
Imam osobito zadovoljstvo da vas sve povodom desedogodišnjice formiranja Kluba generala i admirala ukratko informišem, u svojstvu tadašnjeg predsednika Inicijativnog odbora za formiranje Kluba, o sprovedenim aktivnostima Odbora na formiranju Kluba.
Kao što vam je poznato inicijativa i potreba za formiranje jedne asocijacije generala i admirala trajala je dosta dugo, unazad dvadeset godina. I pored nekoliko pokušaja za formiranje strukovne-staleške asocijacije generala i admirala, uvek je bilo stavova i mišljenja, kako vojnih, tako i političkih struktura, koje su onemogućavale konstituisanje takve asocijacije. Grupa generala i admirala je početkom 2005. ponovo, uz maksimalne napore, pokušala da obnovi inicijativu i konačno formira vanstranačko, strukovno, staleško udruženje građana pod nazivom Klub generala i admirala.
Na njihovu inicijativu početkom 2005, fiormiran je inicijativni odbor, a tadašnji ministar odbrane gospodin Prvoslav Davinić prihvatio je predlog i donio odluku kojom je regulisao način, postupak i nosioce poslova konstituisanja kluba generala i admirala.
U inicijativni odbor određeni su generali i admirali:
- Momčilović Momčilo za predsednika inicijativnog odbora
- Kosovac Slobodan
- Đokić Ivan
- Stojmirović Ljubiša
- Pavlović Milivoje
- Karajović Milan
- Terzić Zlatoje
- Nikolić Stamenko
- Petrović Branislav
- Grujić Radomir
- Gojović Radomir
- Škorić Radoslav
Odlukom ministra odbrane pov.br. 78-3 od 17. januara 2005. naloženo je Generalštabu i Ministarstvu odbrane da obezbede prostorije za rad Kluba u tada „Centralnom domu Vojske Srbije i Crne Gore“, sekretara Kluba – profesionalno civilno lice u sastavu Doma, materijalno-tehnička sredstva za rad Kluba (računar, telefon, inventar i dr.) kao i da pruže stručnu pomoć u radu Kluba.
Obzirom da je bilo predviđeno da prostorije za rad Kluba bude obezbeđene do početka februara, Inicijativni odbor je nekoliko puta morao da interveniše kod načelnika Generalštaba i ministra odbrane. Do konstituisanja Kluba 30. juna 2005. prostorije nisu bile obezbeđene već je to urađeno dva meseca kasnije.
Od konstituisanja do formiranja Kluba Inicijativni odbor je održao 12 sastanaka. U sklopu izrade osnovnih dokumenata za rad Kluba, odbor je konsultovao više od 50 generala i admirala. Usaglašavanje i izrada nacrta osnovnih dokumenata trajala je više od 5 meseci. Do konsitituisanja Kluba odbor je uradio nacrt sledećih dokumenata:
- Statut Kluba generala i admirala
- Poslovnik o radu Skupštine Kluba
- Kodeks profesionalne etike generala i admirala
- Pravilnik o radu statutarne komisije
- Pravilnik o radu suda časti
- Odluku o osnivanju Kluba
- Pravilnik o raspolaganju finansijskim sredstvima Kluba
- Pravilnik o radu nadzornog odbora
Po konstituisanju Skupštine Kluba predsednik Skupštine je ovlašćen da izvrši upis Kluba u registar kod nadležnih državnih organa za vođenje registra udruženja građana, a na osnovu članova 30. i 31. Zakona o društvenim organizacijama i udruženjima građana.
Po završenom konstituisanju Savet Kluba je imao obavezu da izradi:
- Članske karte
- Pečat i štambilj
- Otvori žiro račun i
- Reguliše doznake članarine preko Fonda SOVO i Računskog centra MO.
Konstituisanjem Kluba i Skupštine kao najvišeg organa prestao je sa radom Inicijativni odbor za formiranje Kluba. Njegovu ulogu u daljem radu preuzeo je Savet Kluba, a kasnije Izvršni odbor i Sekcije kluba.
Na kraju zahvaljujem se svim članovima Inicijativnog odbora u lično ime i nadam se u ime svih članova našeg Kluba.
DESET GODINA KLUBA GENERALA I ADMIRALA SRBIJE
general pukovnik dr Vidoje Pantelić
Poštovani gospodine ministre, poštovani gospodine generale, gospodo oficiri i generali, poštovani gosti, čast mi je da vas najsrdačnije pozdravim u ime članova Kluba na današnjoj svečanoj Skupštini posvećenoj desetoj godišnjici našeg rada.
Jubileji su idealna prilika da se u miru i bez euforije analizira jedan duži period delovanja i rezultati postojanja neke organizacije, a zarad budućnosti. Naš Klub generala i admirala Srbije rođen je pre deset godina, 30. juna 2005. godine. Klub je formiran sa namerom, ciljano, a ne spontano. Nastao je sinergijskim metodom aktivnog i penzionisanog generalskog i admiralskog kora Vojske Jugoslavije u trenucima osnivanja. Zamišljen je kao nestranačka, nepolitička, profesionalna i strukovna organizacija, sa ciljem iskorišćenja ogromnog umnog i visoko obrazovanog, ekspertskog potencijala generalsko-admiralskog kadra, godinama profilisanog od najnižih do najviših položaja u sistemu odbrane. I korišćenje njihovih potencijala u osmišljavanju i razvoju sistema odbrane, saobrazno novonastalim uslovima u državi, Saveznoj Republici Jugoslaviji, prilagođeno geopolitičkoj i ekonomskoj filozofiji novog svetskog poretka.
Od formiranja 30. juna 2005. godine do danas, Klub je prošao kroz tri faze u svome radu. Samo doslednim pridržavanjem usvojenih programskih opredeljenja i uz ogromne napore izabranih organa i jedinstva članstva Kluba iz godine u godinu smo bili sve jači i čvršći da istrajemo u svome naumu i svojim ciljevima postojanja.
Prva je faza konsolidacije, započinje od formiranja i organizovanja strukturne i funkcionalne osnove Kluba i traje oko pet godina. Odmah po formiranju, aktivni generali i admirali jedinstveno, po odluci ministra odbrane, izlaze iz Kluba. Klub i njegova istupanja u javnosti su izloženi neprekidnim pritiscima, kritici, potcenjivanju i lažnim optužbama za političko delovanje, jednostavno rečeno izloženi smo medijskoj i svakoj drugoj „satanizaciji“. Neki ga čak nazivaju „paravojnom komandom“ koja bi mogla prerasti u neki para General-štab, koji bi verovatno mogao osujetiti planove novim reformatorima političko-ekonomskog, a posebno odbrambenog sistema. Zbog toga, od samog osnivanja, Klub im nije išao u prilog. Naši članovi, časni generali i admirali iz redova partizana u Drugom svetskom ratu, do hrabrih komandanata u ratu sa NATO agresorom 1999. godine, vrhunski obrazovani, profesionalni i autoritativni preko noći postaju neznalice, gubitnici, nesposobnjakovići, ideopoklonici komunizma i slično. I to što je tada urađeno u celini sa vojnom profesijom, kako sa aktivnim tako i sa penzionisanim kadrovima, ne znam da li je još negde zabeleženo na tako nečastan i potcenjivački način. Klubu je uskraćena svaka saradnja i pristup vojnim strukturama i oduzete su mu prostorije za rad u Domu vojske, kao i birotehnička podrška, dodeljena pri formiranju odlukom MO. Iza toga su aktivno stajali i neki naši do jučerašnji saborci, kolege ili potčinjeni, samo iz njima poznatih razloga.
U ovom periodu promenom naziva države menja se dva puta i ime kluba. Održava se prvi okrugli sto na temu Agresije NATO sagledavanjem uzroka, karaktera i posledica krize na Kosovu i Metohiji, i objavljujemo svoju prvu knjigu sa te rasprave. Ovaj period su na plećima izneli naši drugovi izabrani u rukovodeće organe na Osnivačkoj skupštini na čelu sa prvim predsednikom Skupštine Kluba, general pukovnikom Spasojem Smiljanićem, koga u drugom izbornom periodu zamenjuje general-potpukovnik Ljubiša Stojimirović. U ovom periodu u Klubu je bilo u proseku oko 180 do 190 članova. Sa formiranjem Kluba radi efikasnijeg rada u Nišu je osnovana podružnica Kluba, koja okuplja generale koji tamo žive, i koja neprekidno, sinhrono i uspešno doprinosi radu Kluba.
Druga faza bi bio period stabilizacije, kada homogeno i aktivno nastavljamo borbu za vraćanje statusa Kluba za koji smo se opredelili uz prilagođavanje organizacije i metoda rada, zarad očuvanja Kluba i čuvanja ugleda profesije i etike članstva. Klub nastavlja da radi i u veoma teškim uslovima, zahvaljujući podršci koju je dobio u SUBNOR Srbije, na čijem čelu je tada bio pokojni general-major Slavko Popović, a kasnije takođe pokojni, profesor Miodrag Zečević, počasni član Kluba. Imali smo i pritisaka da promenimo ime, kako u nazivu ne bi stajalo ime države Srbije. Održava se drugi okrugli sto na tematiku Vojska Jugoslavije u odbrani od NATO agresije sa ciljem očuvanja istine za budućnost, svedočanstvima živih učesnika rata. Za desetogodišnjicu obeležavanja agresije na SRJ Klub predstavlja trotomni zbornik svedočanstava o istoj. Tiraž od 1000 primeraka je davno rasprodat. U ovom periodu je odštampano i naše kapitalno delo biografija generala i admirala Srbije 1981.- 2011.
Klub postaje kolektivni član u dve respektivne organizacije, SUBNOR Srbije, i Udruženju vojnih penzionera, (UVPS) koje je reprezentativno udruženje penzionerske populacije bivših starešina. Naši članovi su birani u predsedništvo i organe Republičkog SUBNOR-a u Skupštinu UVPS i u Udruženju ratnih i mirnodopskih invalida. U ovom periodu klub se značajnije omasovljuje, a članovi postaju i novo penzionisani generali Vojske Srbije. I neki od njih se aktivno i stvaralački prihvataju angažmana i rada u organima Kluba. Proširuje se saradnja sa sličnim organizacijama u zemlji, sa kojima uspešno sarađujemo na zadacima koji su nam zajednički. Naši članovi su redovni učesnici međunarodnih i drugih okupljanja povodom godišnjica NATO agresije pod sloganom „Da se ne zaboravi“, koje organizujemo godišnje sa Beogradskim forumom za svet ravnopravnih i SUBNOR Srbije. Predsednik Kluba u ovom periodu je neumorni general-potpukovnik Ljubiša Stojimirović, sve do iznenadne smrti marta prošle godine.
Treća faza je u toku, to je period šire aktivizacije i izlaska na domaću i međunarodnu scenu i otpočinje 2013. godine. U ovom periodu uspostavlja se ponovo prekinuta saradnja sa Ministarstvom Odbrane , preko Uprave za standard tradiciju i veterane. Odlukom ministra odbrane iz januara 2014. godine, Klub je konačno ponovo dobio prostorije za rad u Domu VS. Članovi Kluba su, uz pomoć ministarstva i general-štaba, u cilju upoznavanja sa sistemom odbrane Republike Srbije, obišli više jedinica , ustanova i komandi VS, a isto organizuje i podružnica u Nišu sa Komandom KoV. Početkom godine treću godinu za redom sa Upravom za tradiciju, standard i veterane definišemo godišnji plan međusobne saradnje.
Učlanjenjem u međunarodnu oficirsku veteransku organizaciju pod nazivom „Međunarodni konsultativni Komitet organizacija oficira u rezervi i penziji“ (MKK) Klub izlazi na međunarodnu scenu. Plod ove saradnje jeste organizovanje Regionalnog saveta MKK za jugoistočnu Evropu, sa sedištem u Beogradu, čiji predsednik je naš član. Potpisivanjem protokola o saradnji uspostavlja se neposredna saradnja sa još šest oficirskih veteranskih organizacija susednih evropskih država: Bugarske, Crne Gore, Češke,Makedonije, Republike Srpske i Slovačke. Danas zahvaljujući člannstvu u MKK Klub ima neposredan kontakt sa 29 veteranskih organizacija iz 28 zemalja i zajedno nastupamo na međunarodnom planu u borbi protiv terorizma svake vrste i za očuvanje mira u svetu.
U ovom periodu se održava još jedan okrugli sto sa tematikom agresije, i štampa se četvrti tom Zbornika o agresiji. A u saradnji sa Predsedništvom MKK u aprilu 2014. godine organizovali smo međunarodnu naučnu konferenciju posvećenu 100. godišnjici Prvog svetskog rata, kada su naši gosti bili predstavnici oficirskih veteranskih organizacija iz 19 zemalja sveta, kao i potpredsednik Svetske veteranske organizacije sa sedištem u Parizu.Sa konferencije je urađen film i u časopisu „Oficirsko bratstvo“ broj 6/2014. objavljeni su sažeci istupanja na konferenciji na ruskom i engleskom jeziku. Promocija filma i časopisa održana je u Beogradu, u aprilu 2015. godine, sa pozorišnom predstavom „Solunci govore“, upriličenu u saradnji sa Alademijom umetnosi Beograd . Pripremljen je za štampu na srpskom jeziku zbornik radova i diskusija sa ove konferencije, koji će biti odštampan u skladu sa našim finansijskim mogućnostima.
Članstvo kluba je i pored odliva usled smrti postepeno povećavano da bi u Klubu sada bilo 237 stalnih članova, sa tendencijom daljneg povećanja.
Vreme će teći, zbivanja u svetu i našoj zemlji će se smenjivati velikom brzinom. Konfrotacije i mišljenja najčešće će zavisiti od odnosa na međunarodnoj sceni. Veliki akteri će uvek na prvo mesto stavljati svoje interese. U međunarodnim odnosima, umesto mekog pristupa u ostvarenju ciljeva, sve više će se primenjivati svi oblici i mogućnosti primene sile i prinude u ostvarenju ciljeva, takozvanim transformacionim ili hibridnim metodama. Male zemlje, poput naše, često će biti meta potkusurivanja među velikima. Učeni svojom istorijom i poštujući ogromne žrtve i žrtvovanja naših predaka,uvažavajući pravo drugih na njihovu tradiciju, mi u Klubu moramo ostati verni principima neutralnosti i samostalnosti, ne skrnavljeći ideale čojstva i junaštva kojim smo vekovima zadajani. Naš zadatak je da ne podlegnemo dnevno političkim i drugim pritiscimakojima smo svakodnevno izloženi.
Zalagaćemo se istinu, kada je potrebno i za kritički odnos prema svakome, zasnovan na neoborivim činjenicama i zakonitostima, nikako za kritizerstvo. Ne trebamo biti nikome podrška ili sredstvo za postizanje njegovih ciljeva. Iskreno, odvažno i hrabro ćemo se zalagati za istinu i za podršku svima koji budu istrajavali na putu očuvanja istinskih nacionalnih i ljudskih društvenih vrednosti odnosno za slobodu i suverenost Republike Srbije. Zalagaćemo se za širenje i dokazivanje istine u slučajevima podlih podmetanja i pokušaja menjanja javnog mnjenja ili istorije našeg naroda. Bilo kada se radi o društvenim ili državnim vrednostima, bilo u pojedinačnim nasrtajima na pojedince, sa zadatim ciljevima opet destrukcije države i državnosti. Svim dobronamernim institucijama nudimo ruku saradnje i dobrih namera, koji su u okviru naših ciljeva delovanja.
Uporno ćemo istrajavati na vrednovanju tradicija i čuvanju uspomena na najsvetlije događaje i pojedince iz istorije našeg naroda i naše države. Potsticaćemo izdavačku aktivnost i afirmisanje Kluba kroz pisanu reč i video zapise, uz učešće na javnim skupovima, tribinama, okruglim stolovima i drugim formama iskaza pozitivnih događanja.
U socijalnom i statusnom domenu, zajedno sa udruženjima gde smo kolektivni članovi, nastavićemo da sprovodimo aktivnosti od interesa za naše članstvo. Ostajemo otvoreni za saradnju sa svima koji tu saradnju istinski žele i podržavaju. Organizacije sa kojima sarađujemo i oblike saradnje mi biramo saglasno našim Programskim ciljevima. Saradnja u zemlji, pored već uspostavljene, značajno se može proširivati sa drugim udruženjima koja baštine tekovine slobode i kontinuiteta naše državnosti. Nastavićemo trend saradnje sa visoko naučnim, obrazovnim i kulturnim institucijama.
U odnosu na državne institucije, naš osnovni cilj će ostati saradnja sa svima iz oblasti odbrane , a posebno sa Ministarstvom odbrane i Vojskom Srbije, našim prirodnim ishodištem.
Nastavićemo saradnju sa međunarodnim oficirskim organizacijama, sa kojima je do sada saradnja uspostavljena, uz naše punopravno i uvaženo prisustvo u tim organizacijama i u saradnji s njima. U ovom delu nije realno očekivati dalje značajnije proširenje u budućem zbog finansijskih ograničenja. U uspostavljanju ove saradnje idološka, regionalna ili blokovska opredeljenja kao i istorijski odnosi nisu prepreka za saradnju, tamo gde nam se ciljevi podudaraju. Saradnja će se temeljiti na međusobnom uvažavanju i poštovanju.
Istrajavaćemo na principima doslednosti kod javnih institucija za poštovanje prava vojne penzionerske i veteranske populacije. Svakom članu su vrata kluba otvorena u pomoći oko rešavanja njegovih statusnih ili drugih ličnih problema. Medijska prezentacija našeg rada još nije na nivou koji bi želeli, ali i na tom polju u zadnje vreme su vidni pomaci.Nastavićemo ustaljenu praksu obilaska starijih članova kao i organizovanja komemorativnih skupova i pomoći porodicama preminulih drugova.
Ovo treba da bude podsticaj svakom od nas na stalan i nesebičan angažman za opšte dobro i rad našeg Kluba. Svaki pojedinac koji se je do sada posebno angažovao kroz naše organe zaslužuje duboko poštovanje i zahvalnost za utrošeno vreme, intelektualni i svaki drugi angažman na zajedničku korist, a svaki naš član priznanje za podršku i očuvanje Kluba.
Predstavljanje Monografije «Klub generala i admirala Srbije 2005-2015»
kontraadmiral Boško Antić glavni i odgovorni urednik
Imam posebnu čast i zadovoljstvo da pred ovim cenjenim skupom, kao autor i glavni i odgovorni urednik, predstavim monografiju «Kluba generala i admirala Srbije 2005-2015. godine».
Ideja o izradi ovog dela začela se pre dve godine, a realizacija je bila otežana usled nedostatka dokumentacije koja je nestala u vreme kad je Klub bio primoran da napusti Dom Vojske Srbije. Izlaz je nađen u korišćenju raspoložive dokumentacije, podataka objavljenih na sajtu Kluba i sačuvanih dokumennata kod general-potpukovnika Momčila Momčilovića, general-majora Dušana Vojvodića, general-pukovnika dr Vidoja Pantelića… I tako kockicu po kockicu sklopljen je mozaik koji Vam je danas uručen.
U ovom delu, na 192 strane, smešten je desetogodišnji rad našeg udruženja, koje je prošlo kroz tri faze svog funkcionisanja. Da se čitaocu predoče uslovi u kojima je Klub funkcionisao i ciljevi koje je ostvario u te tri faze potrudili su se general-pukovnik dr Vidoje Pantelić – uvodnom rečju kao aktuelni predsednik Skupštine Kluba, general-potpukovnik Momčilo Momčilović kao predsednik Inicijativnog odbora za osnivanje Kluba, general-pukovnik Spasoje Smiljanić – prvi predsednik Skupštine Kluba i general-potpukovnik Stamenko Nikolić – član Inicijativnog odbora za osnivanje Kluba svojim uvodnim tekstovima, koji se međusobno dopunjuju i svaki od njih daje čitaocu sliku Kluba.
U poglavlju «Klub generala i admirala Srbije» dati su podaci o članstvu i organizaciji Kluba, uz obradu uloge i zadataka organa Kluba – Skupštine, Izvršnog odbora, Nadzornog odbora, Statutarne komisije, Suda časti i Podružnice Kluba u Nišu.
U tezi «Članstvo», posebno su istaknuti počasni članovi Kluba i spisak naših članova koji su preminuli u ovih deset godina i sa kojima smo se dostojno oprostili.
U tezi «Izvršni odbor» dati su uloga i zadaci Sekcija (za politiku odbrane, za saradnju i informisanje, za sistemska i statusna pitanja i za tradicije) i Izdavačkog saveta.
Poglavlje «Saradnja sa institucijama i organizacijama u zemlji» obuhvata saradnju sa Ministarstvom odbrane i Vojskom Srbije, saradnju sa institucijama i udruženjima građana i saradnju sa sredstvima javnog informisanja.
Poglavlje «Međunarodna saradnja» obuhvatilo je sve aktivnosti Kluba u saradnji sa srodnim međunarodnim organizacijama, težišno onim učlanjenim u Međunarodni konsultativni komitet organizacija oficira u rezervi i penziji» čiji je aktivni član i naš Klub, pored još 28 članova iz zemalja sa svih kontinenata. Klub je u punopravno članstvo primljen na Trećem zasedanju u Astani, glavnom gradu Kazahstana. Naš predsednik Skupštine Kluba je po funkciji jedan od potpredsednika ovog Komiteta, a u Beogradu je 24. aprila 2014. godine održana konstitutivna sednica Regionalnog saveta ovog Komiteta za Jugoistočnu Evropu, čije sedište treba da bude u Beogradu u na.čijem čelu je naš predsednik Skupšine Kluba.
U posebnom poglavlju «Učešće članova Kluba u odbrani optuženih pred Haškim tribunalom» uz tekst koji je napisan uz pomoć general-majora Borislava Đukića, navedena su i saopštenja koja je Klub davao za javnost reagujući na oštre presude Srbima i oslobađanja od optužbi hrvatskih generala i Ramuša Haradinaja.
Negovanju slobodarskih tradicija naših naroda Klub generala i admirala posvećuje posebnu pažnju i učestvuje u svim obeležavanjima značajnih događaja iz naše bogate istorije, pesebno poslednjih 100 godina. Toj aktivnosti je posvećeno posebno poglavlje.
Klub je organizovao samostalno ili u saradnji sa Beogradskim forumom za svet ravnopravnih SUBNOR-om i Međunarodnim konsultativnim komitetom organizacija oficira u rezervi i penziji niz naučnih skupova i svi su oni kraće ili šire prestavljeni u poglavlju «Naučni skupovi», među kojima treba pesebno istači tri skupa na temu «Vojska Jugoslavije u odbrani od agresije NATO 1999. godine» u organizaciji Kluba, Međunarodnu naučnu konferenciju «Prvi svetski rat – uzroci, povod, pouke, posledice i sadašnjost» koju je Klub organizovao zajedno sa Međunarodnim konsultativnim komitetom organizacija oficira u rezervi i penziji u Beogradu i Međunarodnu konfrenciju «Globalnim mirom protiv globalnog intervencionizma i imperijalizma» u saradnji sa Beogradskim forumom za svet ravnopravnih u SUBNOR-om…
U poglavnju «Reagovanja, poruke, komentari i predlozi» izloženo je ono na šta je Klub reagovao na događaje upućujući javnosti i nadležnim državnim i vojnim nosiocima vlasti kroz saopštenja za javnost, poruke, predloge… Nažalost, nije bilo moguće sve navesti, a navedeno je ono najvažnije.
U poglavlju «Izdavačka delatnost» navedena su izdanja Kluba, kao i ona sa zajedničkih skupova.
U prilozima dat je Kodeks članova Kluba…, Amblem i priznanja Kluba sa spiskom svih onih kojama su dodeljena, Pokloni i priznanja Klubu i Spisak članova Kluba sa stanjem 1, maja 2015. godine.
Monografija je ilustrovana izvesnim brojem fotografija. Nažalost, nismo mogli iz finansijskih razloga da one budu i koloru, iako je prva varijanta rukopisa bila pripremljena za to.
Kao autor i glavni i odgovorni urednik zahvaljujem se svima onima koji su mi pomogli da ovaj komplikovani posao u ograničavajućim oklonostima privedem kraju.
Svestan sam da ima i nedostataka, ali drugi put će ih biti manje, jer sada postoji polazna osnova za usavršavanje.
Svu učesnici u radu su navedeni su u impresumu.
GENERALSKE MEDALJE „SRPSKI CAR DUŠAN SILNI“
I JUBILARNE ZAHVALNICE
Na osnovu člana 18. Statuta i člana 3. i 8 .Pravilnika o vrstama priznanja i kriterijumima za njihovu dodelu,Izvršni odbor Kluba generala i admirala Srbije doneo je odluku da se povodom jubilarne 1o.godišnjice Kluba dodele prve medalje srpskih generala i admirala
„SRPSKI CAR DUŠAN SILNI“.
Najviše priznanje Kluba za izvanredne rezultate u radu i afirmaciji Kluba u zemlji i inostranstvu dodeljuje se:
1.general-potpukovniku MOMČILU MOMČILOVIĆU
predsedniku Inicijativnog odbora i osnivača Kluba,
2.general-pukovniku SPASOJU SMILJANIĆU
prvom predsedniku Skupšine Kluba
3.general-potpukovniku LJUBIŠI STOJIMIROVIĆU
drugom predsedniku Skupštine Kluba /posthumno/
4.general-pukovniku VIDOJU PANTELIĆU
trećem predsedniku Skupštine Kluba
5.general-potpukovniku JOVANU MILANOVIĆU
6.general-potpukovniku STAMENKU NIKOLIĆU
7.general-potpukovniku ZLATOJU TERZIĆU
8.general-potpukovniku RADOVANU TOMANOVIĆU
9.kontraadmiralu BOŠKU ANTIĆU
10.general-majoru DUŠANU VOJVODIĆU
11.general-majoru VLADIMIRU PEJAKU
12..general-majoru PETRU TRKULJI
13.general-majoru BRANKU FEZERU
14.general-majoru RADOSLAVU ŠKORIĆU
Odluku saopštiti i priznanja uručiti na svečanom skupu povodom jubilarne 10.godišnjice od osnivanja Kluba generala i admirala Srbije
25.juna 2015.
SPOMEN MEDALJA SRPSKIH RATNIKA
Spomen medalju Srpskih ratnika 1914-1918-Sto godina od velikog rata za izvanredan doprinos uspehu Međunarodne naučne konferencije o Prvom svetskom ratu u organizaciji Kluba generala i admirala Srbije i
Međunarodnog konsultativnog komiteta organizacija rezervnih oficira
Održanoj u Beogradu aprila 2014.godine u Begradu uručiti:
- akademiku DRAGOLJUBU ŽIVOJINOVIĆU,članu Organizacionog odbora Međunarodne konferencije,predsedniku Odbora Srpske akademije nauka i umetnosti za obeležavanje 100.godišnjice Velikog rata,
- brigadnom generalu SINIŠI RADOVIĆU načelniku kabineta ministra odbrane.
Na osnovu člana 18. Statuta i člana 7. Pravilnika o vrstama priznanja i kriterijumima za njihovu dodelu,Izvršni odbor Kluba generala i admirala Srbije odlučio je da se povodom jubilarne 10.godišnjice Kluba za saradnju i afirmaciju Kluba dodele
ZAHVALNICE
sledećim državnim i vojnim organizacijama,udruženjima građana i
zaslužnim ličnostima:
- Ministarstvu odbrane – primio ministar Bratislav Gašić
- Generalštabu Vojske Srbije – primio načelnik general Ljubiša Diković
- SUBNOR-u Srbije – primio predsednik Dušan Čukić
- Srpskoj akademiji nauka i umetnosti – primio akademik Drgoljub Živojinović
- Univerzitetu u Beogradu
- Beogradskom forumu za svet ravnopravnih – primio predsednik Živadin Jovanović
- general-majoru Mirku Starčeviću
- general-majoru Momiru Stojanoviću
- general-majoru Branku Gajiću
- pukovniku Slobodanu Stojanoviću
- pukovniku Branislavu Glušici
- potpukovniku Biljani Pašić
- zastavniku Srđanu Grčić
- Oliveri Miletović, urednici TV Palma plus
- Jeleni Đorđević, Kulturni centar Kruševac
- Živoradu Smiljaniću, predsedniku opštine Apatin
- Organizaciji rezervnih starešina opštine Apatin – primio predsednik pukovnik Željko Obradović
- Gradskom odboru SUBNOR-a grada Beograda
- Udruženju „Milutin Milanković“ – primio predsednik Slavko Maksimović
- Medija centaru „Odbrana“ – primio pukovnik Stevica Karapandžin
- Televiziji Most,Novi Sad – primio glavni i odgovorni urednik Dragan Đukanović
- glasilu UVP „Vojni veteran“ – primio pukovnik Zvonko Pešić
- Milenu Čuljiću, akademskom slikaru, za velike međunarodne izložbe koje obilaze i zemlju i svet
- Dušanu Vojvodiću mlađiem, glavnom dizajneru generalske medalje „Srpski car Dušan silni“, amblema i značke Kluba generala i admirala Srbije
- Aleksanadaru Tontiću, generalnom direktoru firme ALVETO, proizvođaču Spomen medalje srpskih ratnika i značke Kluba
- Žarku Tripkoviću, generalnom direktoru firme GOSI, proizvođaču Medalje srpskih generala „Srpski car Dušan Silni“.
Odluku saopštili i priznanja uručiti na svečanom skupu povodom jubilarne 10. godišnjice od osnivanja Kluba generala i admirala Srbije 25.juna 2015.
Predsednik Skupštine Kluba
general-pukovnik
dr Vidoje Pantelić
Izveštaje pripremio PRESS centar
Kluba generala i admirala Srbije