ОБЕЛЕЖЕН ДАН БРАНИЛАЦА РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ
Полагањем венaца, 23. фебруара, на Спомен-гробљу Ослободилаца Београда, на Централном обележју, Вечној ватри, Споменику црвеноармејцу, Костурници из Првог светског рата и Споменику погинулим руским ветеранима на Авали, обележен је руски државни празник Дан бранилаца Отаџбине.
Испред Клуба генерала и адмирала Србије венaц и цвеће положили су председник Извршног одбора генерал-мајор др Лука Кастратовић и руководилац Секције за неговање традиција генерал-мајор Владимир Пејак.
Дан бранилаца отаџбине један је од највећих руских празника, а под овим именом се слави од 1993. године. За време Совјетског Савеза то је био Дан Црвене армије и флоте, а након разбијања СССР-а, наставило се са обележавањем у Русији и неким републикама Совјетског Савеза.
Званични Дан Црвене армије. 23. фебруар 1918.године, означава дан првог масовног регрутовања у Црвену армију у Петрограду и Москви и прву акцију против армије Немачкe. Дан бранилаца отаџбине Руске Федерације за Русе је симбол историје државе, јединства народа и армије, славе и патриотизма руске војске.Овај дан у Русији се слави од 1922. године, као дан оснивања Црвене Армије.
На овај дан се одаје почаст војницима, ветеранима армије и морнарице, авганистанским ветеранима, погинулим војницима и породицама оних који су били или су још увек у војним редовима. Поред Русије овај дан се слави у Белорусији и Киргизији.
У готово свим градовима широм Русије организују се параде, шетње, концерти, изложбе фотографија, оружја и војне технике, а слави се и у касарнама. Приређују се тематске књижевне вечери и позоришне представе, као и многе друге свечаности.
Слави се уз ватромете, а у Москви се у част празника сваке године изводи и почасна паљба.
Такође, полажу се венци на спомен-плоче погинулих војника у Другом светском рату. Према традицији, руски председник Владимир Путин полаже венац на Гроб незнаном јунаку, уз зидине Кремља.